Yaşam

‘Yapay zeka’ fotoğrafçılık ödülünü kazandı, fotoğrafçı reddetti

Dünya Fotoğraf Örgütü’nün düzenlediği 2023 Sony Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları arasında yer alan Boris Eldagsen, fotoğrafın yapay zeka eseri olduğunu söyleyerek ödülü geri çevirdi. Yapay zeka tarafından oluşturulan “The Electrician” adlı fotoğrafta, biri yüzünü oburluğunun arkasına dayamış iki bayan yer alıyor.

“Açık” kategorisinde ödül alan bu çalışmasıyla Eldagsen, Sony’den fotoğraf ekipmanı almanın yanı sıra Dünya Fotoğraf Örgütü’nün kitap ve standında yer alacaktı. Ancak sanatçı, yarışların yapay zekaya hazır olup olmadığını test etmek için yarışa katıldığını bu nedenle ödülü kabul etmeyeceğini açıkladı. Fotoğrafın geleceğine dair bir tartışma ortamı yaratmak istediğini belirten sanatçı, sonuçlara bakarak hazır olmadıklarını da ifade etti.

“YAPAY ZEKÂ FOTOĞRAF DEĞİLDİR”

Yaptığının kibirli olduğunu bildiğini ancak bu konuya dikkat çekmek istediğini vurgulayan Eldağsen, “Yapay zeka ile gerçek fotoğrafçılar bu tür yarışlarda birbirleriyle rekabet etmemeli. İkisi iki farklı şeydir. Yapay zeka fotoğrafçılık değildir. Bu yüzden ödülü reddediyorum.”

BBC’ye konuşan ödül komitesi yetkilileri, Eldagsen’in söz konusu fotoğraftaki yapay zekanın rolü konusunda kendilerini yanılttığını, sanatçıyı kınadıklarını ve artık onunla iletişime geçmeyi gerçekçi bulmadıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu