Ekonomi

TÜSİAD’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, büyük bir dayanışma ve derin bir üzüntüyle ele alınan 6 Şubat deprem felaketinin etkileri de dahil olmak üzere hiçbir krizin toplumun yarısını geride bırakarak aşılamayacağı vurgulandı.

Afet ve krizlerde kadınların erkeklere göre daha olumsuz etkilendiğinin belirtildiği açıklamada, “Yaşadığımız felaketin olumsuz etkilerini kimseyi geride bırakmadan azaltmak için toplumsal cinsiyete duyarlı kriz yönetimi stratejilerine öncelik vermeli ve eşitsizliklerle etkin bir şekilde mücadele etmeliyiz. Bu bağlamda afet bölgesinde barınma, sağlık ve güvenliğin yanı sıra şiddet riskine karşı korunmalıyız.Kadınların görüş ve ihtiyaçları eğitim gibi tüm alanlarda kapsamlı bir şekilde ele alınmalı, terimler kullanılmıştır.

Açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin insan hakları, demokratik kalkınma ve sürdürülebilir kalkınma için vazgeçilmez olduğu, kamu, özel sektör ve STK’ların tüm karar noktalarında kadınların eşit temsilinin hedeflenmesi gerektiği belirtildi.

Kadına yönelik erkek şiddetinin odun olmadan ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunda ülkemizi en zor şartlar altında inşa etmeyi başardık. Kuruluşumuzun 100. yılını geride bırakırken daha demokratik, gelişmiş, saygın, adil ve çevreye duyarlı bir Türkiye hedefini inşa edeceğimize inanıyoruz. Cumhuriyet. cinsiyet eşitliğini sağlamak için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu