Haber

Siirt’in Derince köyünde PKK’lı teröristlerin katlettiği 22 kişi anıldı

Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Derince köyünde 21 Ekim 1993’te okul bahçesinde PKK’lı teröristler tarafından vurularak öldürülen 13’ü çocuk 22 kişi için anma töreni düzenlendi.

Program, Derince Şehitliği’nde Kur’an-ı Kerim okunması ve ardından dualarla başladı.

Vali Kemal Kızılkaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük ve Baykan Kaymakamı Emin Bağlı’nın da eşlik ettiği şehitliği ziyaret ederek, mezarlara karanfil bıraktı.

Kızılkaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, terörün hiçbir zaman amacına ulaşmayacağını söyledi.

Saldırıda 22 temiz vatandaşın vahşice katledildiğini kaydeden Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Tam 30 yıl önce tüm Derinceli hemşerilerimiz Derince köyümüzde terör örgütü PKK’nın kanlı yüzünü yaşadı, bugün ise bunun 30’uncu yılında bu acıyı bir kez daha tüm kalbimizle yaşıyoruz. Bu zulmü unutmadık, biz bu vahşeti unutmadık, biz de bu vahşeti yaşadık. unutmayacağız ve unutulmasına izin vermeyeceğiz. Maalesef 5 aylık ve 7 aylık bebeklerin ağzında sadece emzik var.” “Midesine sıktığı kurşunla, hepimizin gördüğü o vahşet fotoğrafını bu ülkeye ve bu insanlara yaşattılar. Terörü kınıyoruz. Buradaki hemşehrilerime yaşadıkları acılar için başsağlığı diliyorum. Ayrıca şehitlerimize de şükranlarımı sunuyorum. Devletimizi ve milletimizi sonsuza kadar yaşatacak olan bu millettir.”

Siirt Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Lideri İsmail Şehitoğlu, hain saldırının unutulmasına izin vermeyeceklerini belirterek, devletin başarılı operasyonları sonucunda terörün sona erdiğini belirtti.

Törenin ardından Baykan Merkez Çarşı Mescidi’nde mevlid okundu.

sarayduzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu