Ekonomi

Sanayide enerji azaltımı: İhracatı ve enflasyonu olumlu etkileyecek

Sanayide kullanılan elektriğe 2023’ün ilk çeyreğinde geçerli yüzde 16 indirim yapıldı. Ayca BOTAŞ, büyük sanayi kuruluşlarının kullandığı doğal gazın toptan satış fiyatının yüzde 13,3 oranında düşürülerek yüzde 17,22’ye düşürüldüğünü açıkladı.

Bu gelişmeleri değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, indirimlerin sanayi üretimine olumlu yansıyacağını söyledi.

‘TÜKETİCİ ENFLASYONU 2022’YE KADAR ÖLÇÜLÜ BİR SEYAHAT İLE İLERLEYECEK’

Ekonomim’de yer alan habere göre Avdagic, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sanayi elektriğinde beklenen yüzde 12, doğalgazda açıklanan yüzde 13,30 ila 17,22 indirimin ekonomimize üretim ve istihdamda çifte getirisi olacak. “

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, doğalgazda yapılan indirimlerin enflasyonla mücadelede değerli rol oynayacağını belirtti.

Asmalı, sanayi aboneleri ve elektrik üretimi için doğal gaz tarifelerinde indirim yapılmasına ilişkin açıklama yaptı. Gelecekte sanayide kullanılan elektrikte öngörülen indirimlerin enflasyonla mücadele süreci için bir başka olumlu gelişme olduğunu belirten Asmalı, “Şubat ayının prestijiyle hem elektrik üretim hedefinde hem de sanayide kullanılan doğalgazda yapılan indirimler devam ediyor. Reel bölümün üretim maliyetlerini düşürerek enflasyonla mücadelede değerli bir rol oynamaktadır.Önümüzdeki dönemde sanayide kullanılan elektrikte öngörülen indirimler enflasyonla mücadele süreci açısından bir diğer olumlu gelişmedir.Reel sektörü rahatlatacak bu indirimler üretim maliyetleri açısından fiyatlama davranışının normalleşmesine ve tüketici fiyatlarındaki artış eğiliminin zayıflamasına temel teşkil edecektir.Böylece bu yılki tüketici enflasyonu 2022 yılı ile karşılaştırılmıştır. enflasyon Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine değerli katkılar sağlayacaktır.SİAD olarak ekonomiye teşekkür ederiz. Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarının düşürülmesi için tüm üreticilerimiz adına idareye teşekkür ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu