Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan basın toplantısında Zelenski’ye mesaj! Putin’in yüz ifadesi değişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin, Soçi’deki kritik görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

ANA GÜNDEM MADDESİ TAHIL KORİDORU

Ana gündem maddesinin Tahıl Koridoru Anlaşması olduğu toplantının ardından Putin, Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Putin, “İkili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimi bir şekilde değerli dostumla paylaştım. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ile istişare ederek önemli ilerlemeler içeren yeni bir teklif paketi hazırladık. Bunu başarmanın mümkün olduğuna inanıyorum.” Bu yeni süreçle sonuç alıyoruz. Türkiye olarak kısa sürede beklentileri karşılayacak bir çözüme ulaşmayı umuyoruz.” “İnanıyorum” dedi.

“UKRAYNA’NIN YAKLAŞIMINI YUMUŞATMASI GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii özellikle Ukrayna’nın Rusya ile ortak adım atabilmesi için yaklaşımını yumuşatması gerekiyor. Hele şimdi, Karadeniz Tahıl Koridoru’ndan Afrika’nın en az gelişmiş fakir ülkelerine gönderilecek tahıl kıymetli.” Ancak buradan çıkan tahılın yüzde 44’ü Avrupa ülkelerine giderse.” Rusya haklı olarak buna olumlu bakmıyor. Buradan zaten yüzde 14’ü Türkiye’ye gönderildi, bunun dışında yüzde 6 civarında Afrika ülkelerine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu