Haber

Binali Yıldırım: Barışı vurma çabaları devam ederse en büyük kaybeden Ermenistan olur

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, “Bugün Laçin’de yaşanan olaydan da anladığımız gibi barış ve sükuneti vurma çabaları devam ederse en büyük kaybeden Ermenistan olacaktır.” söz konusu.

Yıldırım, Şuşa Bildirgesi’nin 2. yıl dönümü dolayısıyla Şuşa’da düzenlenen etkinlikte, Ermenistan topraklarından Azerbaycan’ın Laçin kentindeki sınır kapısında vurulma olayıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ermenistan’ın bir an önce normalleşme sürecine girmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Aksi takdirde Laçin olayından da gördüğümüz gibi barış yönündeki çabalar devam ederse en büyük kaybeden Ermenistan olur.” değerlendirmesini yaptı.

Azerbaycan’ın 44 gün savaşının ardından 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü protokole uygun olarak Laçin Koridoru’nu açtığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Aynı şekilde yine o protokolde öngörülen Zengezur Koridoru bir an önce açılmalı ve Türkiye’nin Azerbaycan ile kara bağlantısı sağlanmalıdır. Bu yollar elbette refahı artıran yollardır, yollardır. Bu bakımdan Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeniler artık kendilerini Ermenistan’da hissetmiyorlar.Onların Azerbaycan’a değil Azerbaycan’a ait olduklarını görme zamanı geldi.Onlar Azerbaycan topraklarındalar.Karabağ Azerbaycan’dır. .

Dolayısıyla bu topraklarda Azerbaycan kanunları geçerlidir. Buradaki silahlı illegal grupların bir an önce silahlarını bırakması o bölgede yaşayan sivillerin geleceği ve huzuru için değerlidir. Bu konu sözleşme gereği açık haldedir. Umuyorum ki bu gerçekleşir ve böylece Sayın Cenap İlham Aliyev’in de ifade ettiği gibi, genel afla birlikte Ermenilerin bu birleşmesi ve buradan göçü çok daha hızlı olacaktır.”

Laçin’de kontrol noktasına düzenlenen saldırıda bir askerin yaralanmasının ardından Azerbaycan’a geçmiş olsun dileklerini ileten Yıldırım, bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni ettiğini, bölgenin barışa, kalkınmaya, refaha ihtiyacı olduğunu ve çatışmanın kimseye bir katkısı olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu