Ekonomi

AB, teknolojik cihazların enerji tüketimini azaltacak

Avrupa Birliği (AB), televizyon ve oyun konsolu gibi çeşitli teknolojik cihazların kapalı veya bekleme modundayken elektrik tüketimini daha da azaltmak için yeni kurallar hazırladı.

AB Kurulu, eko-tasarım yönetmeliği çerçevesinde cihazların beklemede veya kapalı durumda elektrik tüketimine ilişkin kurallarda güncelleme yapıldığını duyurdu.

Buna göre televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, fırın, ekmek kızartma makinesi, kahve makinesi, yazıcı, video kamera, oyun konsolu, hoparlör, tv kutusu gibi çeşitli ürünler düşük güç modunda, kapalı veya bekleme konumundayken daha az elektrik tüketecek.

Cihazların kapalı durumdaki güç tüketimi 0,50 watt’ı geçmeyecektir. Uygulama başladıktan 2 yıl sonra cihazların kapalı durumdaki güç tüketimi 0,30 watt’ı geçmeyecektir.

Cihazların elektrik tüketimi 0,8 watt’ı geçmeyecektir.

Bekleme modunda güç tüketimi de azaltılacaktır. Yeniden etkinleştirilen cihazların güç tüketimi 0,5 watt’ı ve bilgi veya durum görüntüleyen cihazların güç tüketimi 0,8 watt’ı geçmemelidir.

Tüketiciler, satın aldıkları cihazın ister kapalı ister bekleme modunda olsun, güç tüketimi ile ilgili bilgilere daha kolay ulaşabilecek.

2 yıl verilecek

Yeni kurallar bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Üreticilere yeni kurallara uymaları için 2 yıl süre verilecek.

Ürünlerin elektrik tüketiminin azaltılmasını zorunlu kılacak yeni kurallarla 2030 yılına kadar 530 milyon Euro elektrik tasarrufu hedefleniyor.

akdagmadeni-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu